اقتصاد ترکیه

طراحی سایت فروشگاه اینترنتی ارزان

اقتصاد ترکیه


اقتصاد ترکیه

اقتصاد ترکیه ترکیبی از صنایع بومی و مدرن است که روز به روز بر دامنه اش افـزوده میشود.

اقتصاد ترکیه ترکیبی از صنایع بومی و مدرن است که روز به روز بر دامنه اش افزوده میشود. تولیدات فراوان کشاورزی ترکیه درسال ۲۰۰۵ رتبه هفتم جهان را بدست آورد و در سال ۲۰۰۶ برای ٪۱۱٫۲ از مردم ترکیه اشتغال ایجاد کرد. بخش خصوصی اقتصاد ترکیه نیز قوی و به سرعت در حال رشد است و نقش مهمی در بانکداری، حمل و نقل و ارتباطات دارد. در سال های اخیر اقتصاد ترکیه رشد خوبی داشته و رشد ٪۸٫۹ و ٪۷٫۴ را در سالهای ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ بدست آورده است.

اقتصاد کلان

سازمان سیا ترکیه را در رده کشورهای توسعه یافته دسته بندی کرده است. اقتصاد دانان و سیاستمداران اغلب ترکیه را به عنوان کشور تازه صنعتی شده طبقه بندی میکنند و آن را جزو ۲۰ کشور صنعتی جهان میدانند. بر اساس اعام مجله فوربس از نظر تعداد میلیاردرها شهر استانبول در سال ۲۰۰۸ با ۳۵ نفر میلیاردر پس از مسکو )۷۴ میلیاردر(، نیویورک )۷۱ میلیاردر(، لندن )۳۶ میلیاردر( در رده چهارم جهان قرار دارد و از این لحاظ از شهرهایی مانند توکیو، هنگ کنگ، لس آنجلس و داالس پیش است.

بخش کشاورزی

بر اساس آمار سال ۲۰۰۵ ترکیه در تولید محصوالت کشاورزی در رده هفتم جهان قرار گرفت. ترکیه در تولید فندق، انجیر، زردآلو، گیاس، به و انار در جهان اول، در تولید هندوانه، خیار و نخود، دوم، در تولید سیب زمینی، بادمجان، فلفل سبز، پسته و عدس، سوم، در تولید پیاز و زیتون، چهارم، در تولید چغندر قند، پنجم، در تولید تنبا کو، سیب و چای رتبه ششم جهان، در تولید جو و کتان رتبه هفتم، در تولید بادام رتبه هشتم، در تولید گندم، چاودار و گریپ فروت رتبه دهم جهان و در تولید لیمو یازدهمین کشور جهان است. ترکیه از سال ۱۹۸۰ میادی در تولید محصوال اساسی کشاورزی به خودکفایی رسیده و پس از آن سال نیز به رشد خود ادامه داده است.

صنایع

ترکیه در سال ۲۰۰۵ یکی از ۲۰ کشور برتر جهان از لحاظ تولیدات صنعتی جای گرفت و سهم بخش صنعت در اشتغال ٪۱۹ ،درتولید ملی ٪۲۹ و در صادرات ٪۹۴ را به خود اختصاص داد. بزرگترین صنعت ترکیه نساجی است که ٪۱۶٫۳ کل صنایع ترکیه را شامل میشود. پس از نساجی پاالیش نفت )٪۱۴٫۵ ،)صنایع غذایی )٪۱۰٫۶ ،)صنایع شیمیایی )٪۱۰٫۳ ,)صنایع فوالد و ذوب آهن )٪۸٫۹ ،)خودروسازی )٪۶٫۳ )و ماشین سازی )٪۵٫۸ )بیشترین سهم در صنعت ترکیه را دارند. از لحاظ صادرات صنایع نساجی با ٪۱۹ ،صنایع خودروسازی با ٪۱۸ ،صنایع فوالد و ذوب آهن با ٪۱۳ ،لوازم خانگی با ٪۱۰ ،صنایع شیمیایی و داروسازی با ٪۹ و ماشین سازی با ٪۷ ،عمده صادرات صنعتی ترکیه را تشکیل میدهند. صنعت نساجی ترکیه در سال ۲۰۰۶ با صادراتی به ارزش ۹۸/۱۳ میلیارد دالر که بخش اعظم آن )٪۷۶ )به کشورهای عضو اتحادیه اروپا صادر شده بیشترین درآمد صادراتی را برای ترکیه داشته است. صنایع الکترونیکی وستل ترکیه بزرگترین تولید کننده تلوزیون در اروپاست و یک چهارم تلویزیون های خریداری شده توسط مشتریان اروپایی توسط وستل تولید میشوند. مجموع تولید تلویزیون شرکت وستل و بکو بیشتر از نصف تولید تلویزیون اروپاست. شرکت ترکیهای پروفیلو-تار )Telar-Profilo )نیز سومین تولید کننده تلوزیون در اروپاست. سهم ترکیه در فروش محصول تلوزیون در اروپا از ٪۵ در سال ۱۹۹۵ به ٪۴۵ در سال ۲۰۰۵ رسیدهاست. در همین مدت سهم ترکیه از بازار دستگاه های دیجیتالی در اروپا از ٪۳ به ٪۱۵ رسیده و لوازم خانگی تولید ترکیه ٪۱۸ بازارهای اروپا را به تسخیر درآورده است. صنایع اتومبیل سازی ترکیه در سال ۲۰۰۶ با تولید ۱۰۲۴۹۸۷ دستگاه خودرو، پس از آلمان، فرانسه، اسپانیا، انگلیس و ایتالیا در رده ششم اروپا جای گرفت.در همین سال رتبه ترکیه در خودرو سازی جهان هفدهم جای گرفت وصادرات خودرو و قطعات یدکی خودرو را به ۱۴ میلیارد دالر رساند. تاریخ : 1397/11/27
نویسنده : تیم پداس
تعداد بازدید: 231

مطالب پیشنهادی